1ο Δημοτικό Σχολείο Κιάτου

Το σχολικό έτος 2018 - 2019 οι μαθητές και μαθήτριες της Έκτης (Στ ΄) τάξης του Σχολείου μας με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της Γαλλικής Γλώσσας κ. Μπλετσογιάννη Βασιλικής συμμετείχαν σε δύο διαγωνισμούς:

1. Πανελλαδικό Διαγωνισμό Ποίησης Χαϊκού στη Γαλλική Γλώσσα με θέμα την ειρήνη. Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από Ομοσπονδία Καθηγητών Γαλλικής, στο πλαίσιο του εορτασμού της Γαλλοφωνίας 2019. Το ποίημα κατέλαβε την πρώτη θέση στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό Ποίησης Χαϊκού και εκπροσώπησε τη χώρα στο Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης Χαϊκού για την κατηγορία επιπέδου γλωσσομάθειας Α1.
  2. Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2019 με θέμα: "Τα θαυμαστά έργα της φαντασίας μας", στην κατηγορία "Τηλέμαχος" για μαθητές επιπέδου γλωσσομάθειας  Α1+. Η συμμετοχή διακρίθηκε με το 2ο Βραβείο σε πανελλαδικό επίπεδο. Σχετικές φωτογραφίες εδώ, εδώ και εδώ.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 42 επισκέπτες και κανένα μέλος